Název bojkotuju!!!

20. června 2011 v 8:13 | Ehněnka
Výzvy jsou od toho, aby se překonávaly. Většinou. Někdy nemusí znamenat vůbec nic.

Nejhorší je, když se ve vašem ctěném okolí vyskytne situace, kterou nemáte plně pod kontrolou. Vlastně ne, horší je, když se jich objeví několik. Hrozně ráda bych se o ty věci podělila, ale nemůžu zacházet do detailů protože někteří čtenáři mého blogu by mohli vědět, o kom a čem je řeč. A o to nestojím. Beztak tu na sebe odhaluji věci, které někteří asi nechtějí vědět, ale nedá jim to a stejně si moje výplody čtou.

Můžu říct, že mě v průběhu následujících několika hodin čeká intergalaktická mise za účelem získání lepší známky a následně pokus o najmutí posádky na jednu z nadcházejících akcí. Můžu říct, že mě okolí nepřestává prudit kvůli něčemu, co není. Už je to tak zlé, že se mi o tom i zdá. A tak zlé, že se mi ty sny dokonce i líbí, ale to jste asi nechtěli vědět.

Pak jsou tu věci, které šířit nebudu, ale řeknu to asi tak, že nejbližší rodina je nebezpečnější, než rakovina plic nebo řítící se pendolino.

Krom toho je někdy těžké vydržet s vlastními myšlenkami.

A aby toho nebylo málo, dozvěděla jsem se na sebe, že jsem naprosto neschopná a nezpůsobilá cokoli zařídit, že jsem líná a nic pořádného nedělám. Věřili byste tomu? Já, která mám na programu tolik činností, nic nedělám! Problém je totiž v tom, že moje zájmy nevyžadují společenskou interakci, což někteří odmítají pochopit a přijmout. Jakomůj drahý tatík, který prohlašuje, že se nikdy nevdám, protože se s nikým neseznámím.

Většina rodičů odrazuje svoje dcery od vztahů s tím, že "na to mají času dost". ale u nás je to skoro naopak. Byli by celí šťastní, kdybych si někoho našla, protože po sérii naprosto děsivých katastrofických vztahů se děsí jednak toho, že na jistou osobu nikdy nezapomenu,jednak toho, že se v této fázi, kdy se vzpamatovávám z šoků, nevzpamatuju. A možná i proto, že na posledním rozchodu mají podíl. Já bych i ráda. Dokonce bych věděla, koho bych si vybrala, mít volnou ruku. Možná by to nemuselo být bez šance. ale prostě se mi do akce nechce, bojím se, že si třeba něco nalhávám a tak vůbec. Kromě toho, když si představím reakce z okolí, které by nastaly, nemám nejmenší chuť se do ničeho pouštět. Navíc stejně nejsem dostačující, neb pán má vysoké nároky. Což ostatní možná nevědí. Já bohužel ano.

Vůbec se netěším na prázdniny. Sice to znamená, mít padla, ale dva měsíce neuvidím lidi, které mám ráda. A někteří mi budou chybět obzvlášť(že, Narcisse a Katalyn?). Tohle léto bude úplně jiné, než to loňské. Bude o dost smutnější, i když bych to v životě nepřiznala. Nechci na to myslet.

Raději půjdu předstírat nějakou práci, třeba, že se učím chemii, nebo něco na ten způsob.

Ehněnka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jasmína Jasmína | Web | 20. června 2011 v 9:45 | Reagovat

Tak hodně úspěchů s předstíráním.. :)

2 Anička Anička | Web | 20. června 2011 v 11:43 | Reagovat

To s tou neschopností mi rodiče taky často říkají a já jsem v šoku. Asi si jdu prostě jen za tím, co opravdu chci, ostatní je mi šumafuk.
Je pro tebe těžké vydržet s vlastními myšlenkami? To já musím docela často a ani mi to nevadí.
Pokud máš nějaké plány na prázdniny, tak poznáš zas jiné lidi.. neboj, rychle to uteče. Přeju ti hodně štěstí!

3 Veverka Veverka | Web | 20. června 2011 v 13:42 | Reagovat

Přeji hodně štěstí!

4 Narcisse Narcisse | 20. června 2011 v 19:47 | Reagovat

^^
No hele. Naši mi pořád někoho předhazovali(máma s oblibou mluvila o svých pacientech do jednadvaceti let.. dávala mi vybrat mezi ajťákem astmatikem a architektem alergikem:D). Představení rodičům většinou taky proběhne v pořádku .. ale během dvou tří dalších schůzek se obrátěj proti němu a začnou mi tlouct do hlavy, že je to idiot a ať se na něj vykašlu:D Tak co je tohle za logiku:D A ještě pak máma s radostí provolává, jak je šťastná, že nikoho nemám. Opravdu výýborný na zlepšení nálady:D
Škola je zlo. Prázdniny taky.. já je strávím hraním Pokémonů, koukáním na filmy, seriály, čtením pokleslé literatury a tak dál. Už se těším.

5 Narcisse Narcisse | 20. června 2011 v 19:50 | Reagovat

Jo. A taky začínám mít trochu strach z toho tvýho headeru tady. To první mimino vypadá jak kdyby ho posednul ďábel.

6 Katalyn Katalyn | Web | 20. června 2011 v 22:43 | Reagovat

Budu ti scházet? to mě těší... :-)

7 Dorothykag Dorothykag | E-mail | 19. července 2017 v 0:27 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170718

8 ArleneInjup ArleneInjup | E-mail | 22. července 2017 v 15:27 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

9 ArleneInjup ArleneInjup | E-mail | 22. července 2017 v 20:35 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170721

10 AaauceHom AaauceHom | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:40 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

11 Carolynhex Carolynhex | E-mail | 5. srpna 2017 v 15:26 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

12 Carolynhex Carolynhex | E-mail | 6. srpna 2017 v 2:13 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

13 SlavaNei SlavaNei | 5. října 2017 v 22:57 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and cried about his insomnia. I totally told him to <a href=http://firmgains.com/drugs/how-long-is-ambien-in-your-system>click here</a> and deal with it.

14 AlysonGqm AlysonGqm | E-mail | Web | 8. října 2017 v 18:56 | Reagovat

Oh God. I don't know what to do as I have a lot of of work to do next week summer. Plus the university exams are getting, it will be a torture. I am already losing sleep maybe I should <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/whats-in-tramadol>interaction</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

15 BethanyWfv BethanyWfv | E-mail | Web | 26. října 2017 v 0:59 | Reagovat

https://www.instagram.com/ramponesantiago45/

16 JosephPhymn JosephPhymn | E-mail | Web | 13. března 2018 v 22:22 | Reagovat

Truly tons of great material!

cialis headphone commercial <a href="http://cialisfidel.com/">cialis without a doctor prescription</a> cialis pret online <a href=http://cialisfidel.com/>cialis low cost</a>

17 CanadianSledy CanadianSledy | E-mail | Web | 15. března 2018 v 18:41 | Reagovat

It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!
canadian pharmacy without prescription
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>canadian drugs</a>
pharmacy prices <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">canadian pharmacies online</a>

18 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 9:24 | Reagovat

mobic meloxicam    medication

19 mobic meloxicam	7 5 mg mobic meloxicam 7 5 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 10:59 | Reagovat

mobic meloxicam 15 mg

20 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 14:37 | Reagovat

mobic meloxicam    7 5 mg

21 http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-medication http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-medication | E-mail | Web | 30. března 2018 v 19:30 | Reagovat

mobic meloxicam 7 5 mg

22 download download | E-mail | Web | 31. března 2018 v 15:25 | Reagovat

Hello good sait

23 click here click here | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 16:02 | Reagovat

bergamo per smettere di fumare

24 as an example as an example | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 10:47 | Reagovat

Buy Essay Germany | Essay Writing Service in Germany

25 smettere di fumare rains smettere di fumare rains | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 20:35 | Reagovat

smettere di fumare

26 Buy Essay Canada rains Buy Essay Canada rains | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 14:49 | Reagovat

Buy Essay Canada

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama